2007. szept. 30.
Mik vogymuk? - országimázs dialógus és kiállítás
Mit mutatunk magunkból a világnak? Avagy, mik vogymuk?
Magyar egyetemista és profi dizájnerek neves brit tervezők irányításával lehetséges magyarországi ajándéktárgyakat, szuveníreket tervez.
A legjobb tervekből kiállítás nyílik a MOME Ponton Galériájában (1015 Budapest, Batthyány utca 65.), melyet október 5-e és 7-e között lehet megtekinteni.
Magyarország arculatáról társadalmi dialógus is indul, ennek első lépéseként a www.ittvan.org oldalon várják az ötletes szuvenír ötleteket.
2007. szept. 28.
ezt látni kell: Elzász
Maximalistaként ez fáj, félig idealistaként azért még reménykedem, félig realistaként meg igyekszem a turistáskodás minden pillanatát kiélvezni.
kezdő lépésének.
Strasbourg
Ennek fényében Elzász fővárosa, Strasbourg igényét az EU (egyik) fővárosa címére nem lehetett elutasítani, ma itt gyűlik össze az Európai Parlament plenáris ülése. Épületét 1998-ban emelték az Architecture Studio Europe építésziroda tervei alapján.
Tipikus faszerkezetes, vályogtéglás vagy vert agyagfalú, cseréptetős házak maradtak fenn százával a folyamatos háborúskodás ellenére. A közeli Vogézek hegységből bőven volt fa utánpótlás, a gyakori földrengések miatt ráadásul jobban kedvelték építési alapanyagnak, mint a kevésbé rugalmas követ. Ráadásul a Rajna évenkénti áradásakor a faszerkezetes házakat egyszerűen lebontották, majd – ideiglenesen, az ár megszűntéig – egy napos munkával egy biztonságos helyen újra felépítették.
A homokkőből épült gótikus katedrálisuk jellegzetesen német mintát követ,
Itt ömlik az Ill folyó a Rajnába, érdemes egy hajós idegenvezetésre befizetni!
Colmar csöndesebb polgári város, a kevesebb turista nyugodtabb sétát ígér, érdemes csavarogni itt is. Gondoltátok volna, hogy Győr testvérvárosa?
Híres múzeuma, az Unterlinden múzeum a keltáktól a XIX. századig bezárólag mindennel foglalkozik, szép nagy középkori fegyverarzenáljuk van, érdemes megnézni!
A Königsburgi kastély (le chateau de Haut-Koenigsburg) csak egy a térség remek erődítményei közül. A XII. századból való vár öt évszázadon át töltött be védelmi funkciót, utána - romként – magára maradt. 1871-ben, mikor egész Elzász német kézre került, II. Vilmos császár presztízskérdésnek tartotta a vár újbóli felépítését (az építkezést Bodo Ebhardt vezette). A sors furcsa fintoraként az építkezés befejezése után (melynek köszönhetően ma a kora középkori állapotot láthatjuk) 10 évvel a franciák visszakapták a várat.
Riquewihr egyike Elzász azon kevés városkái közül, melyet nem romboltak le a németek a II. világháborúban. Főutcáját borútnak is hívják, hiszen végig borpincék várják a kóstolni vágyókat.
Másik érdekessége, hogy van egy karácsonyi boltja, mely egész évben karácsonyi dolgokat árul.
Az elzászi konyha különleges ugyan, de nem egetrengető. E téren német hagyományokról beszélhetünk, természetesen ezt a helyiek tagadják, mondván, eredeti francia kulináris élvezetekkel van dolgunk.
Rengeteg káposztát termesztenek, ami az egyik leghíresebb nemzeti eledelükhöz, a choucroute-hoz szükséges: a virslit és a különböző (disznó)húsokat káposztával és főtt krumplival tálalják.
Másik híres ételük a vékony tésztás pizzára emlékeztető tarte flambée. Állítólag középkori elzászi farmerek találmánya: hetente egyszer sütöttek kenyeret, és ezzel a kevés tésztával próbálták ki, hogy elég meleg-e a kemencéjük. Ma is szigorúan kemencében kell sütni, a tésztára tejfölszerű, tejszínes krémet, hagymát és sonkát raknak.
Mindkettőre büszkék, de se a boruk, se a sörük nem valami jó. A boruk magyar voltunk, a sörük Belgium közelsége miatt (sem).
Borból leginkább fehéret készítenek, német fajtákat: rizlinget, traminit.
2007. szept. 24.
tudomány • művészet • innováció
a beszélgetés résztvevői:
- erdély dániel képző- és tervezőművész, a spidron alkotója,
- várkonyi péter építész, a gömböc alkotópárosának egyike,
- kóczy lászló játékelmélettel foglalkozó matematikus
és egy szabadalmi jogász
a beszélgetést vezeti: ránki júlia újságíró
forrás: epiteszforum.hu
2007. szept. 23.
Tizenkét kőmíves
2007. október 10. (szerda), 18 óra:
Vendégek: Golda János – Török Ferenc
Moderátor: Gerle János (Országépítő)
2007. október 18. (csütörtök), 18 óra:
Vendégek: Bodonyi Csaba – Dévényi Sándor
Moderátor: Szegő György (Magyar Építőművészet)
2007. november 8. (csütörtök), 18 óra:
Vendégek: Ferencz István – Virág Csaba
Moderátor: Bojár Iván András (Octogon)
2007. november 22. (csütörtök), 18 óra:
Vendégek: Nagy Tamás – U. Nagy Gábor
Moderátor: Csanády Pál (Alaprajz)
2007. december 6. (csütörtök), 18 óra:
Vendégek: Balázs Mihály – Karácsony Tamás
Moderátor: Wesselényi-Garay Andor (Átrium)
forrás: epiteszforum.hu
Kossuth tér térépítészeti tervpályázat bemutató és szakmai vita
Helyszín: Magyar Építész Kamara, Építészek Háza, Kós Károly Kiállítóterem (1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2.)
2007. szept. 18.
lakó-telepesek
A BME Építészmérnöki Kar Urbanisztika Tanszéke fotópályázatot hirdet a 200720/08 tanév őszi félévének Város4 tervezési tantárgyához kapcsolódóan. A negyed éves hallgatók a „Paneles lakótelepek fenntarthatósága” gondolatkör mentén dolgoznak városépítészeti terveken, melyek 5 különböző budapesti helyszínt érintenek /Óbuda, Újpest, Kőbánya, Csepel, Kelenföld/.
A paneles lakótelepek problémái azonban túlmutatnak egy tervezési tantárgy keretein, ezért névaláírásos fotópályázatot hirdetünk minden, a 2007/2008-as tanévben beiratkozott építészmérnök hallgató részére.infó: http://www.urbanisztika.bme.hu/segedlet/LAKO-TELEPESEK_fotopalyazat.pdf
2007. szept. 15.
Kultúrális Örökség Napjai
infó és program:
http://www.oroksegnapok.hu/download/helyszinek.doc
valamint:
http://www.museum.hu/events/kon2007/index_hu.php
nameg:
http://www.epiteszforum.hu/hu/node/5385